Prominent & Leading Wholesale Trader from Bengaluru, we offer 7.5 hp borewell submersible pump, 100 mm borewell submersible pumps, borewell submersible pump, aqua sub-borewell pump, texmo pump set distributor and agriculture pumps.
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Power | 7.5 HP |
| Bore Size | 6 inch |
| Motor Phase | Single Phase |
| Phase | Single Phase |
| Head | 75 m (246 ft) |
| Flow Rate | 50 LPM |
| Discharge Range | 60 LPM |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Source | Electric |
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Power | 1 HP |
| Bore Size | 4 inch |
| Discharge Range | 100-150 LPM |
| Phase | Single Phase |
| Motor Phase | Single Phase |
| Flow Rate | 50 LPM |
| Maximum Discharge Flow | Less than 100 LPM |
| Type | Borewell |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5 HP |
| Bore Size | 4 inch |
| Phase | Single Phase |
| Head | 75 m (246 ft) |
| Flow Rate | 50 LPM |
| Type | Borewell |
| Voltage | 220 v |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Agriculture |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 HP |
| Bore Size | 6 inch |
| Phase | Single Phase |
| Head | 100 m (328 ft) |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Motor Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Power | 3 HP |
| Bore Size | 6 inch |
| Phase | Single Phase |
| Head | 75 m (246 ft) |
| Flow Rate | 50 LPM |
| Type | Electric |
| Discharge | 62 mm |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP |
| Discharge Range | 100-150 LPM |
| Phase | Single Phase |
| Head | 51 to 100 m |
| Motor Phase | Three Phase |
| Flow Rate | 50 LPM |
| Maximum Discharge Flow | 100 - 500 LPM |
| Type | Borewell |
| Bore Size | 6 inch |
| Power Source | Pump Only |
| Warranty | 24 months |
Texmo (sales Manager)
Arya Enterprises
9, Mathrushree Complex, E.V. Lane, S.P. Road Cross, Thigalarapet, 9880434105
Bengaluru - 560002, Karnataka, India