Leading Wholesale Trader of monoblock pump set, 0.5 hp sharp pump, 1 hp monoblock pump and texmo submersible pumps from Bengaluru.
₹ 14000 / Unit Get Latest Price
| Power Rating | 1.5 HP |
| Motor Speed | 2800 RPM |
| Head | Upto 20 m |
| Material | Mild Steel |
| Maximum Discharge Flow | 100 LPM |
| Power Source | Electric |
| Maximum Head | 45 m |
| Frequency | 50 Hz |
| Winding | Copper |
| Voltage | 220 v |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.5 HP |
| Material | Mild Steel |
| Pump Type | Open Well |
| Head Range | 6–15 m |
| Suction Size | 25 mm |
| Discharge Size | 25 mm |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Winding | Copper |
| Voltage | 230 V |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1 HP |
| Phase | Single Phase |
| Suction Size | 25 mm |
| Discharge Size | 32 mm |
| Material | Mild Steel |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Supply | 230 V |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 2 HP |
| Type | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Motor Winding | Copper |
| Phase | Three Phase |
| Voltage Range | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
Texmo (sales Manager)
Arya Enterprises
9, Mathrushree Complex, E.V. Lane, S.P. Road Cross, Thigalarapet, 9880434105
Bengaluru - 560002, Karnataka, India