Leading Wholesale Trader of cri submersible pump, 2 hp submersible pump, aqua borewell pump set, borewell pumps and taro borewell pumps from Bengaluru.
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Series | CRI |
| Power | 1 HP |
| Power Rating | 0.5 HP |
| Head Range | 10–20 m |
| Bore Size | 5 inch |
| Phase | Single Phase |
| Oil filled | 80 mm |
| Degree of Protection | IP 68 |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Number Of Stages | Single-stage Pump |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Head | 20 m |
| Usage/Application | Agriculture |
| Type | Electric |
| Motor Phase | Single Phase |
| Discharge Outlet Size | 2 Inch |
| Voltage | 240 V |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Orientation | Vertical |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP |
| Discharge Range | 100-150 LPM |
| Head | 200 M or more |
| Phase | Single Phase |
| Maximum Discharge Flow | Less than 100 LPM |
| Type | Borewell |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
Borewell pumps (also called submersible pumps) are used to lift water from deep underground borewells for home, farming, and industrial use. They are installed inside the borewell and push water upward through pipes using an electric motor.
Get Latest Price
Texmo (sales Manager)
Arya Enterprises
9, Mathrushree Complex, E.V. Lane, S.P. Road Cross, Thigalarapet, 9880434105
Bengaluru - 560002, Karnataka, India