Our product range includes a wide range of water pump motor and 0.5 hp water pump.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1 HP |
| Maximum Head | 15 m |
| Maximum Flow Rate | 200 LPM |
| Pipe Size | 1 x 1 inch |
| Voltage | 230 V |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Pressure | 40.7 - 26 m |
₹ 6500 / Unit Get Latest Price
| Power Rating | 0.5 HP |
| Maximum Head | 15 m |
| Maximum Flow Rate | 200 LPM |
| Pipe Size | 1 x 1 inch |
| Motor Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Borewell |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Source | Electric |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 2 HP |
| Maximum Flow Rate | 200 LPM |
| Discharge Range | 500 LPM |
| Pipe Size | 1 x 1 inch |
| Voltage | 240 V |
| Motor Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Borewell |
| Power Source | Electric |
Texmo (sales Manager)
Arya Enterprises
9, Mathrushree Complex, E.V. Lane, S.P. Road Cross, Thigalarapet, 9880434105
Bengaluru - 560002, Karnataka, India